ریسه فاطمیه

یکی دیگر از لوازم تزئینات مراسمات سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، ریسه فاطمیه می باشد و به دلیل استفاده اختصاصی در این مراسمات و منقوش بودن به نام مبارک آن حضرت نیز به همین نام شناخته شده است. ریسه ها نوعی از پرچم ها به حساب می آیند که از تعداد زیادی پرچم کوچک مثلثی و لب گرد که توسط نوار های برزنتی مخصوص به هم وصل شده اند، تشکیل می شوند، ریسه فاطمیه در متراژ های طولانی در بازار موجود می باشد که همانند سایر لوازم تزئینی مراسمات مذهبی غالبا به رنگ مشکی و متبرک به نام مقدس حضرت فاطمه زهرا (س) می باشد.

ریسه فاطمیه

کاربرد ریسه فاطمیه

ایام فاطمیه یا ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا (س) دختر پیامبر اکرم (ص) جزء ایام مهم و مورد احترام تمام مسلمین جهان باالخص شیعیان ایران بوده که هم از لحاظ تاریخی و هم از لحاظ مذهبی دارای قداست خاصی می باشد، طی برگذاری این ایام که معمولا به مدت 10 روز الی دو هفته به طول می انجامد تمامی هیئات مذهبی، ارگان های دولتی و مردم عامی مبادرت به برگزاری مراسمات سوگواری و عزاداری برای آن حضرت در خانه ها، ادارات، حسینیه ها و مساجد کرده و سعی در هرچه بهتر برگزاز کردن مراسمات دارند، یکی از اقدامات غیر قابل منفک این مراسمات در جهت بهتر شدن بعد بصری جلسه عزاداری، انجام تزئینات عزا برای داخل و خارج جلسات بوده و ریسه فاطمیه جزو لوازم پر کاربرد این تزئینات می باشد.

اگر دقت کرده باشید در این ایام نوار های باریکی با پرچم های نیمه گرد یا سه گوشی که به آنها آویزان هستند بر روی سقف مساجد یا حسینیه ها یا توسط شهرداری ها، در سطح معابر شهری و خیابان های اصلی به صورت زیگزاگ یا هلالی شکل نصب می شوند که این نوار ها را به نام ریسه فاطمیه می شناسیم.

جنس ریسه فاطمیه

این ریسه ها به دلیل اینکه بیشتر در هوای آزاد و فضای بیرونی مراسمات به کار برده می شوند، بیشتر از سایر لوازم تزئینات در معرض آسیب های ناشی از شرایط جوی مانند: وزش باد، بارش باران یا نور شدید آفتاب هستند که با توجه به این مشکلات تولید کنندگان سعی می کنند از پارچه های با دوامی مانند: ساتن، فلامنت، پارچه های ذخیم برزنتی برای تولید ریسه فاطمیه استفاده کنند تا مقاومت بیشتری در برابر مشکلات جوی داشته باشند.

لازم به ذکر است که در بین پارچه های ذکر شده جنس ساتن هم از لحاظ مقاومت و هم زیبایی بیشتر مورد توجه تولید کنندگان ریسه فاطمیه می باشد.

خرید ریسه فاطمی

همانند سایر پرچم ها، ریسه فاطمیه نیز دارای انواع مختلفی چه از لحاظ شکل ظاهری، چه از لحاظ جنس پارچه و چه از لحاظ کیفیت دوخت یا چاپ طرح های روی پرچم ها می باشد که مصرف کنندگان می توانند یا به صورت حضوری از فروشگاه ها یا به صورت آنلاین از بستر اینترت اقدام به سفارش دادن یا خرید ریسه فاطمیه بنمایند. یکی از مواردی که در خرید رسیه فاطمیه باید مد نظر داشته باشیم کیفیت بالای اتصال پرچم ها به نخ و کیفیت و دوام نخ به کار رفته در ریسه می باشد تا ریسه در برابر وزش باد های تند آسیب نبیند.