پرچم دهه فجر

پرچم دهه فجر ، پرچم هایی غالبا با طرح پرچم ایران که در ایام منتصب به روز های پیروزی انقلاب اسلامی مورد استفاده قرار می گیرند، ایام پیروزی انقلاب اسلامی یا دهه فجر از تاریخ 12 بهمن ماه مصادف با ورود امام خمینی (ره) لغایت 22 بهمن ماه روز اعلام بی طرفی ارتش شاهنشاهی به نفع انقلابیون و روز سرنگونی رژیم شاهنشاهی پهلوی در سال 1357 است، که از سال 1360 به نام دهه فجر نامگذاری شد.

پرچم دهه فجر

ایام دهه فجر در واقع یک بزرگداشت سیاسی فرهنگی از روزهای پیروزی انقلابیون مردم ایران و شروع پی ریزی نظام جمهوری اسلامی است که هر ساله مراسمات بسیاری در این ایام توسط مردم، ارگان های دولتی و مجامع فرهنگی برگذار می شود و طبعا هر مراسمی نیاز به تزئینات دارد که پرچم دهه فجر یکی از ملزومات غیر قابل اغماض این تزئینات به حساب می رود.

کاربرد پرچم دهه فجر

هر پرچمی بنا به مناسبتی که مورد استفاده قرار خواهد گرفت طراحی و تولید می شود، و پرچم دهه فجر نیز بر هیمن اساس با محتوایی مربوط به ایام دهه فجر تولید می شود، هرچند اغلب پرچم های مورد استفاده در این مراسمات همان پرچم ایران بوده و اگر هم طرحی برای دهه فجر آماده شود معمولا با پس زمینه یا با وام گرفتن از پرچم رسمی کشور انجام می شود ولی با همه این ها می توانیم تمام این پرچم ها را به عنوان پرچم دهه فجر نامگذاری کنیم.

این پرچم ها معمولا توسط ارگان های دولتی، شهرداری ها، مجامع سیاسی و مذهبی برای تزئین مراسمات ایام دهه فجر در ادارات، مدارس، معابر شهری و مجتمع های نظامی راهپیمایی های عمومی و… مورد استفاده قرار میگیرند.

انواع پرچم دهه فجر

همانگونه که اطلاع دارید پرچم ها انواع مختلفی با کاربرد های گوناگونی دارند که هر نوع از آنها معمولا برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند، پرچم دهه فجر نیز مانند سایر پرچم ها به چندین نوع مختلف مانند: پرچم اهتزازی برای نصب بر روی دیوار ها یا سر در ادارات، پرچم های بزرگ یا برج پرچم ها برای نصب در میادین و مکان های باز شهری، پرچم های جا چوب خور برای نصب در معابر یا ورودی ساختمان ها، پرچم های دستی و طولی برای حمل توسط افراد در تجمع ها یا راهپیمایی ها، ریسه ها برای نصب در خیابان ها یا سالن های همایش و… که هرکدام از انواع مختلف پرچم دهه فجر به حساب می آیند.

جنس پرچم دهه فجر

حتما تا به امروز شخصا پرچم هایی که توسط تولید کنندگان پرچم طراحی و در بازار توزیع شده اند لمس کرده اید و احتمالا اطلاعاتی در مورد پارچه های به کار رفته در پرچم دهه فجر نیز دارید.

پارچه های مورد استفاده در پرچم ها معمولا اکثرا از جنس ساتن یا فلامنت می باشند که در واقع این نوع پارچه ها با توجه به بافت و بیس الیاف مورد استفاده در آنها و دوامی که در برابر پارگی، رنگ پریدگی یا پوسیده شدن دارند و مطمئنا با در نظر گرفتن بعد مالی تولید پرچم ها انتخاب و گزیده شده اند که امروزه توسط اکثر تولید کنندگان پرچم ها و ایضا تولید کنندگان پرچم دهه فجر نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

خرید پرچم دهه فجر

همانطور که اشاره شد پرچم دهه فجر انواع مختلفی دارد و محبوبترین نوع از آنها هم همان پرچم سه رنگ رسمی کشور می باشد. فارغ از اینکه ایام دهه فجر در واقع یک بزرگداشت ملی میهنی بوده و استفاده از پرچم رسمی کشور نیز امری بدیهی خواهد بود، اما با توجه به اینکه پرچم ایران به کرات در طول سال مورد استفاده قرار گرفته و در اکثر مراسمات می توان از آن استفاده کرد، خرید این نوع پرچم از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه خواهد بود که می تواند نکته قابل توجهی باشد.

برای خرید پرچم دهه فجر در هر نوعی، همانند سایر پرچم ها می توانید با مراجعه به فروشگاه های سطح شهر هم به صورت حضوری و هم با استفاده از سایت های موجود در بستر اینترنت اقدام به خرید آنلاین این پرچم ها بنمایید.