پرچم مبعث

یکی دیگر از پرچم های مناسبتی مذهبی از بین انواع مختلف پرچم ها، پرچم مبعث می باشد که در ایام بعثت پیامبر اکرم (ص) بسیار مورد استفاده بوده و به همین دلیل هم به این نام شناخته می شود، این پرچم نیز مانند تمام پرچم های دیگر در انواع و اقسام مختلفی تولید و به بازار عرضه می گردد. ما نیز در ادامه مطلب به شرح مختصری از ماهیت پرچم مبعث خواهیم پرداخت.

عید مبعث یا روز به رسالت رسیدن حضرت محمد (ص) در سال 602 میلادی جزو بزرگترین اعیاد مذهبی در بین مسلمین جهان اعم از شیعه و سنی به حساب می آید که هم از لحاظ تاریخی و هم از لحاظ مذهبی دارای اهمیت بسیاری بوده و در کشور ما نیز هر ساله با فرار رسیدن این روز اکثر مجامع فرهنگی و مذهبی، ارگان های دولتی و عامه مردم اقدام به برپایی مراسمات جشن و محافل عیدانه می کنند.

پرچم مبعث

کاربرد پرچم مبعث

برای برگذاری هر مراسمی با هر عنوانی که باشد بدیهی است که علاوه بر ملزومات دیگر نیاز به انجام تزئیناتی در راستای محتوای آن برای بالا بردن جلوه بصری مراسم داریم و قاعدتا مراسماتی که در روز عید مبعث برگزار می شوند از این موضوع مستثنی نیستند.
از لوازمی که شاید بیشتر از همه در مراسمات جشن بعثت پیامبر اعظم مورد استفاده قرار می گیرد پرچم مبعث می باشد، که با توجه به نوع پرچم، در آذین بندی فضای داخلی یا خارجی مجالس، معابر سطح شهر، ادارات دولتی، سالن های همایشی یا نمایشی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع پرچم مبعث

با توجه به مصرف بالای پرچم مبعث در مجالس جشن عید مبعث، انواع و اقسام مختلفی از آن در اشکال و سایز های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود که از میان آنها می توان به: پرچم های اهتزاز مناسب برای نصب بر روی سر در ها یا بر روی دیوار ها، پرچم های بزرگ(برج پرچم ها) برای نصب در میادین شهری یا بر روی پایه های بلند در فضا های باز، پرچم های دستی برای حمل توسط اشخاص، ریسه ها مناسب برای تزئین معابر شهری یا سالن ها یا مساجد، پرچم های جا چوب خور به منظور نصب بر روی میله ها یا چوب های مخصوص و… اشاره کرد. علاوه بر این به دلیل مناسبت عیدانه ی پرچم مبعث، تولید کننده های این محصول اقدام به استفاده از رنگ های گوناگون با طیف رنگ های شاد مانند رنگ ها سبز، زرد، قرمز، سفید و… کرده اند که از لحاظ جنبه بصری بسیار مورد رضایت مصرف کننده ها بوده است.

جنس پرچم مبعث

همانطور که میدانید پرچم مبعث غالبا بر روی پارچه ها طراحی و چاپ می شوند که همین موضوع اهمیت جنس پارچه را برای ما دوچندان کرده و باعث میشود درانتخاب نوع و جنس پارچه های مورد استفاده دقیقتر عمل کنیم.
پرچم مبعث معمولا بر روی دو نوع پارچه از جنس ساتن و فلامنت اجرا می شود که انتخاب این دو نوع چارچه با توجه به شرایط استفاده از پرچم ها و همچنین با در نظر گرفتن مشخصات پارچه ها اعم از مقاوم بودن در برابر پوسیدگی، رنگ پریدگی،پارگی و البته قیمت انجام شده است.

خرید پرچم مبعث

معمولا خرید پرچم مبعث بیشتر توسط هیئات و مجامع مذهبی انجام می شود، و غالبا در تعداد بالا، چرا که عید مبعث جزو اعیاد مهم در کشور به حساب رفته و هر ساله برگزار می شود.
مصرف کننده ها می توانند هم با مراجعه به فروشگاه های سطح شهر و هم از طریق سایت های فروش آنلاین موجود در بستر اینترنت اقدام به خرید پرچم مبعث نمایند.