پرچم نیمه شعبان

شاید اگر بخواهیم یکی از انواع مختلف پرچم های مذهبی که بسیار پر مصرف و محبوب نیز می باشد را نام ببربم، باید به پرچم نیمه شعبان اشاره کنیم که با توجه به انتصاب به روز نیمه شعبان یا همان روز تولد امام زمان (عج) و نام مبارک آن حضرت، علاوه بر اهمیت و کاربرد بسیار در آذین بندی مراسمات جشن آن روز، از لحاظ قداست هم بسیار مورد توجه عامه مردم می باشد.

پرچم نیمه شعبان انواع مختلفی از لحاظ شکل ظاهری، رنگ، کاربرد، جنس پارچه و طرح و نقش دارد که در ادامه مطلب سعی می کنیم به صورت مختصر اما مفید به شرح آنها بپردازیم.

پرچم نیمه شعبان

کاربرد پرچم نیمه شعبان

پرچم ها که شاید یکی از ارکان مهم هر نوع فرآیند تزئیناتی باشند، بر اساس ماهیتی که به منظور آن تولید می شوند مورد استفاده قرار می گیرند که پرچم نیمه شعبان نیز از این قائده مستثنی نبوده و همانطور که از نحوه نامگزاری آن پیداست مختص عید نیمه شعبان می باشد.
از پرچم نیمه شعبان برای آذین بندی فضا های داخلی یا خارجی مراسمات عیدانه یا برای تزئین معابر شهری و ادارات توسط ارگان های دولتی استفاده می شود که بسته به نوع پرچم، نحوه استفاده از آن نیز متفاوت است.

انواع پرچم نیمه شعبان

پرچم نیمه شعبان با توجه به اهمیتی که هم از لحاظ کاربردی و هم از لحاظ معنوی برای استفاده در مراسمات جشن عید شعبان دارد، دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام برای موارد خاص خود مورد استفاده قرار می گیرند، برای مثال: پرچم های نوع اهتزاز که برای نصب و آذین دهی بر روی دیوار ها یا سر درها مورد استفاده قرار می گیرند، پرچم های بزرگ (برج پرچم ها) برای استفاده در فضا های باز مانند میادین شهری، پرچم های جا چوب خور مناسب برای استفاده بر روی سر در ها یا معابر شهری، پرچم های دستی برای حمل توسط افراد، ریسه ها برای استفاده در سالن ها مساجد یا معابر عریض شهری و… .

در طرح ها و نقش هایی که بر روی پرچم نیمه شعبان استفاده می شوند، اکثرا از مضمون های مذهبی مانند اشعار معنوی، طرح های گرافیکی، احادیث و یا نام القاب امام زمان (عج) استفاده می شود که طبیعتا در راستای ماهیت پرچم می باشد.

جنس پرچم نیمه شعبان

همانطور که میدانید برای تولید پرچم ها غالبا از پارچه ها استفاده می شود، اما اینکه چه نوع پارچه ای با چه جنس و متریالی برای تولید پرچم ها مناسب است نکته بسیار حائز اهمیتی است که در مورد پرچم نیمه شعبان نیز صدق خواهد کرد.

از آنجا که پرچم ها حال پرچم نیمه شعبان یا هر نوع پرچمی که باشند، هم در فضا های داخلی و هم در فضای های خارجی مجالس مورد استفاده قرار می گیرند و ممکن است تحت تاثیر عناصر محیطی مثلا شرایط جوی دچار چالش هایی شوند، بر همین اساس تولید کنندگان از پارچه های جنس ساتن یا فلامنت برای تولید پرچم ها استفاده می کنند که با توجه به جنس آنها، مقاومت خوبی در برابر پوسیدگی، پارگی یا رنگ پریدگی دارند.

خرید پرچم نیمه شعبان

از آنجایی که پرچم ها و به طبع پرچم نیمه شعبان توانسته اند جای خود را در فرآیند تزئینات مراسمات پیدا کنند و جزو لوازم پر کاربرد آذین بندی مجالس به حساب می آیند، تولید کنندگان روی به تولید صنعتی در انواع مختلف این پرچم ها آورده اند که این مسئله موجب ایجاد بسترهای بسیار مناسبی برای دسترسی بیشتر و راحت تر به منظور خرید پرچم نیمه شعبان برای مصرف کنندگان شده است.

امروزه می توان با مراجعه به فروشگاه های سطح شهر که در حوزه تزئینات فعالیت می کنند، یا با مراجعه به سایت های فروش آنلاین موجود در بستر اینترنت، به راحتی اقدام به انتخاب و خرید پرچم نیمه شعبان نمود.