پرچم فاطمیه

پرچم فاطمیه ، یکی از انواع مختلف پرچم هایی است که جزو مهمترین و پر مصرف ترین ابزار آذین دهی مجالس مذهبی در ایام مقدس شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) مورد استفاده قرار می گیرد و می توان انواع مختلفی از آنها را در سطح شهر، هیئات عزاداری، سر در خانه ها، دسته های عزاداری و اماکن مذهبی مشاهده کرد.

پرچم فاطمیه

حتما برای شما هم پیش آمده زمانی که در حال رانندگی یا تردد در سطح شهر بوده اید، پرچم هایی با رنگ مشکی که توسط شهرداری ها یا مجامع مذهبی نصب شده اند توجه شما را جلب نموده و با دیدن پرچم فاطمیه متوجه شده اید که ایام عزاداری حضرت فاطمه زهرا (س) شروع شده است. نصب پرچم های عزا از دیرباز به عنوان شروع ایام عزاداری و برگزاری مراسمات سوگواری در وقفه های مذهبی طلقی شده و برای همه مسلمانان دارای اهمیت، احترام و قداست خاصی هستند.

انواع پرچم فاطمیه

پرچم فاطمیه نیز مانند تمام پرچم های عزاداری غالبا به رنگ مشکی بوده و با نقوش مذهبی یا اشعار مرثیه ای تزئین می شود، هرچند رنگ های سفید، سبز یا زرد نیز در مواردی برای پرچم های عزاداری استفاده میشوند.

پرچم ها برای هر عنوانی که باشند انواع مختلفی دارند، و پرچم فاطمیه نیز مستثنی از این مطلب نیست و در اشکال و انواع مختلفی تولید می شود که هرکدام برای مورد خاصی استفاده می شود مانند: پرچم های اهتزازی برای نصب بر روی سر در ها و دیوار ها، پرچم های بزرگ یا برج پرچم ها برای آویخته شدن به پایه های بلند مثلا در میادین شهر، پرچم های کوچک دستی برای دسته های عزاداری، پرچم های رو میزی برای دفاتر مذهبی، سربند های مذهبی و پرچم های مذهبی تشریفاتی برای استفاده در ادارات ارگان های دولتی. همانطور که گفته شد.

جنس پرچم فاطمیه

پرچم فاطمیه به دلیل انتصاب به نام مبارک حضرت فاطمه زهرا (س) از احترام و قداست خاصی در بین مسلمین برخوردار است و همین امر باعث شده است که تولید کنندگان این پرچم ها، حساسیت و دقت مضاعفی در امر تولید آنها چه در گذشته و چه در زمان حال به کار بگیرند، از انتخاب طرح پرچم، اشعار مورد استفاده، سخنانی که در باب سوگواری برای آن حضرت گفته شده است گرفته تا مبادرت به انتخاب پارچه های مرغوب و با کیفیت مانند: مخمل، ساتن، تترون و… که قرار است برای تولید پرچم فاطمیه استفاده شوند.

پرچم فاطمیه

در گذشته به دلیل کمبود امکانات، پرچم فاطمیه توسط عامه مردم یا اشخاص هنرمند مانند خطاط ها یا نقاش ها به تعداد کم تولید و سال ها مورد استفاده قرار می گرفتند، ولی امروزه با توجه به گسترش هیئات مذهبی و آذین بندی های وسیع مجالس عزاداری و به طبع استفاده بیشتر از پرچم ها، موسسات و شرکت های بسیاری اقدام به تولید و عرضه پرچم فاطمیه در انواع و اقسام طرح ها نموده اند که این امر علاوه بر تامین نیاز حداکثری مجالس عزاداری، باعث زیباتر و شکیل تر شدن پرچم ها نیز شده است.

خرید پرچم فاطمیه

امروزه شما میتوانید هم به صورت حضوری از طرق فروشگاه ها و یا با انجام چند کلیک در بستر شبکه اینترنت به صورت بسیار آسان و سریع برای خرید هر نوع پرچم فاطمیه حتی به صورت اختصاصی و با طرح یا موضوع خاص مورد نظرتان اقدام کنید. با توجه به گسترده بودن انواع مختلف پرچم فاطمیه مصرف کنندگان گزینه های بسیاری برای انتخاب و خرید خواهند داشت.